Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Wiosenne warsztaty garncarskie w Zalasiu

Wiosny za oknem nie widać, ale na niepogodę szkoła w Zalasiu znalazła sposób. Najmłodsi uczniowie – maluchy z oddziałów przedszkolnych oraz dzieci z klas I-III na przełomie marca i kwietnia wzięły udział w cyklu wiosennych warsztatów kurpiowskich.

Tym razem nie było  palm i wycinanek, ale w progach szkoły zawitał…garncarz -  pan Adam Murach z Płoszyc na Kurpiach wraz ze swoim warsztatem garncarskim. Artysta ludowy pokazał najmłodszym, jak powstają naczynia gliniane. Dzieci bardzo chętnie próbowały swoich sił w lepieniu z gliny różnego kształtu i wielkości kubeczków, miseczek i talerzy, poznając przy tym strukturę i właściwości gliny. Pan Adam zabrał wykonane przez maluchy naczynia, aby wypalić je w specjalnym piecu. Gdy wrócą do szkoły, dzieci zabiorą je do domów. Będą pięknie ozdabiały wielkanocne stoły. A może urośnie posadzony w naczyniach wielkanocny owies lub rzeżucha, wśród których zamieszka cukrowy kurczaczek czy baranek? Z pewnością kurpiowskich akcentów nie zabraknie na święta.

Autor: Renata Korytkowska