Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Relacja z rajdu po miejscach pamięci

25 października b.r. uczniowie ze szkoły w Warmiaku uczestniczyli w rajdzie rowerowym po miejscach pamięci znajdujących się na terenie parafii Zalas. Zapalono znicze i odmówiono modlitwę na dawnych cmentarzyskach w Łączkach i Piątkowiźnie oraz na cmentarzu parafialnym w Zalasiu przy grobach osób zasłużonych dla lokalnej społeczności i przy mogile żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej. 

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy dzwonnicy. Była to okazja do zapoznania się z jej historią. Pobudowano ją w roku 1902, a trzy lata później sprawiono dwa dzwony. Większy dzwon miał napis: Ad Maiorem Dei Gloriam in honorem s. Stanislai Kostka A. D. 1905. Odlewnia A. Włodkowskiego w Warszawie.  Mniejszy dzwon miał napis: In honorem B. V. M. A.D. 1905. W czasie II wojny światowej Niemcy dzwony zdemontowali i wywieźli w niewiadomym kierunku. W roku 1946 tutejsi parafianie zastosowali odwetowe "oko za oko" i z terenu byłych Prus Wschodnich, a konkretnie ze świątyni ewangelickiej w Karwicy Mazurskiej, zabrali dzwony, które służą do dnia dzisiejszego. Jeden z członków tej eskapady, Teofil Parda z Ksebk, uciekając przed patrolem wojska sowieckiego wpadł na minę i poniósł śmierć. Na dzwonach są napisy w języku niemieckim: Uns zur seligkeit (Nas do świętości), In eiserner Zeit dem Herrn geweicht (W ciężkim czasie Panu poświęcamy) oraz podany czas ich odlewu: 1924. Kilka lat temu dzwonnica została wciągnięta do katalogu zabytków.

Fotografie Małgorzata Lis:
1.Przed dzwonnicą.
2.Krzyżyk na dawnym cmentarzysku w Łączkach.
3.Kapliczka przy cmentarzysku w Piątkowiźnie (Kalamorka).
4.Przy kapliczce na cmentarzu parafialnym.

 

 

Autor: Jerzy Waszkiewicz