„Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Łyse - Etap II”

V Zbiórka Makulatury - 12-04-2017

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 kwietnia 2017

W ramach działań projektowych Stowarzyszenia „Uśmiech Dzieci” z Łysych przeprowadzono V Zbiórkę Makulatury. Tradycyjnie w akcji uczestniczyli wychowankowie Świetlicy Opiekuńczo Wychowawczej im. kpr. Misia Wojtka w Łysych. Zgromadzoną makulaturę segregowano i przekazano do skupu firmy Stora Enso. Zostanie ona powtórnie wykorzystana do produkcji papieru.

W naszą akcję zaangażowali się dzieci, rodzice i lokalni przedsiębiorcy, którzy przekazywali na rzecz stowarzyszenia makulaturę. Dzięki temu udało nam się zebrać rekordową ilość wynoszącą 1640 kilogramów.

Warto dodać, że każda zebrana 1 tona makulatury to uratowane 17 drzew. Produkcja 10 kg papieru z masy drzewnej wymaga zużycia około 25 litrów wody. Produkcja takiej samej ilości papieru z makulatury wymaga zużycia tylko 15 litrów wody. 1 tona makulatury wykorzystuje również 3m3 przestrzeni na wysypisku.

Obecnie zebraliśmy 8175 kg makulatury, czyli już przez pięć lat prowadzenia regularnej zbiórki uratowaliśmy 138 drzew!!! Zaoszczędziliśmy 24,5 m3 przestrzeni na wysypisku a także zaoszczędziliśmy 8175 litrów wody!!!

Zbierana makulatura wykorzystywana jest do ponownego przetworu na nowe produkty papierowe, dzięki czemu nie potrzebna makulatura nie leży w lasach, na drogach i chodnikach i nie zanieczyszcza środowiska. Ponieważ 90% masy papierniczej jest wykonana z drewna, zbierając makulaturę, zapobiegamy wycinaniu lasów, które wchłaniają dwutlenek węgla.

Cel edukacyjny projektu, jakim jest zachęcenie dzieci i młodzieży do selektywnego zbierania surowców wtórnych, został osiągnięty, zaś wysiłek włożony w kształtowanie świadomości ekologicznej zaowocuje w przyszłości właściwym zachowaniem, służącym poprawie naszego środowiska naturalnego, nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również – pod ich wpływem – wśród dorosłych.


Organizator, Stowarzyszenie „Uśmiech Dzieci” które posiada status OPP, dzięki przekazanemu 1% podatku może aktywniej włączać się na rzecz organizacji wolnego czasu i pomocy dzieciom z gminy Łyse. Stowarzyszenie prowadzi Świetlicę Opiekuńczo Wychowawczą im. kpr. Misia Wojtka w Łysych, organizuje cyklicznie od czterech lat Rajd Rowerowy o Uśmiech Dzieci, zbiera surowce wtórne (makulaturę, nakrętki, baterie), odwiedza z dziećmi miejsca edukacyjne i kulturalne (muzeum, park dzikich zwierząt). Na początku jesieni organizuje spotkania pod nazwą „Jesień z Uśmiechem” oraz wyłania w turnieju karaoke najlepszy głos z Gminy Łyse (w 2016 nagrody ufundował zespół ENEJ). Najnowszym nowatorskim pomysłem jest zarażenie dzieci jazdą na rolkach, podczas organizowanych spotkań RollerDay. Więcej o naszych działaniach można obejrzeć i przeczytać na naszej stronie internetowej www.usmiechdzieci.strefa.pl.

 

 Organizacja Pożytku Publicznego

Stowarzyszenie "Uśmiech Dzieci"  

www.usmiechdzieci.strefa.pl

KRS 0000415538

 

 

Stowarzyszenie "Uśmiech Dzieci"

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie