„Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Łyse - Etap II”

ZAPROSZENIE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 kwietnia 2018

24 czerwca br. mija 70 rocznica rozbicia Komendy XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego przez  przez UB i KBW. W związku z powyższym 24 czerwca 2018r.  o godz.13.30 organizowane są rocznicowe uroczystości tych tragicznych wydarzeń.

Działalność XVI Okręgu NZW obejmowała wiele gmin powiatów Ostrołęka, Łomża, Przasnysz, Ciechanów, Szczytno, Pisz, Ostrów Mazowiecka, Maków Mazowiecki, Pułtusk. Była to jedna z najsilniejszych w Polsce struktur zbrojnego oporu przeciwko stalinowskiemu reżymowi  narzuconemu przez Związek Sowiecki.

W nocy z 24 na 25 czerwca 1948  schrony Dowództwa XVI Okręgu znajdujące się w lasach niedaleko wsi Gleba i Kierzek zostały otoczone  przez 1500 żołnierzy i funkcjonariuszy UB.
W schronach przebywało wówczas 13 partyzantów oraz 2 kobiety i dziecko.
W ponad godzinnej walce 4 partyzantów poniosło śmierć a większość pozostałych, w tym dowódca okręgu,  por. Józef Kozłowski „Las”, odniosło rany.
W tej sytuacji, w trosce o życie kobiet i dzieci, partyzanci poddali się. Zostali aresztowani i wywiezieni do Warszawy. Z 9 aresztowanych 7 skazano na karę śmierci.  Cztery wyroki wykonano 12 sierpnia 1949 roku  w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie( w tym na pełniącym funkcje szefa propagandy i wywiadu w XVI Okręgu NZW, mieszkańcu Lipnik Czesławie Kani).

W związku z 70 rocznicą tych tragicznych wydarzeń, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. A. Chętnika wraz ze Starostwem Ostrołęckim i Nadleśnictwem Myszyniec,  organizuje 24 czerwca br.  o godz.13.30, w bezpośrednim sąsiedztwie schronów, rocznicowe uroczystości:
1.Odprawiona zostanie Msza Św. polowa za dusze poległych i zamordowanych żołnierzy XVI Okręgu NZW;
2. Obecna będzie Kompania Honorowa WP, odczytany Apel Poległych i oddane salwy honorowe.
3. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych  wygłoszą przemówienia.
4. Odbędzie się bardzo krótka część artystyczna.
5. Zgromadzeni otrzymają żołnierski poczęstunek.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie