Oficjalny Serwis Internetowy Gminy Łyse

„Kurpiowskie Sacrum”

Zakończyła się druga edycja ogólnopolskiego konkursu “Twoja ulubiona trasa rowerowa” organizowanego przez portal Clicktrans. Wyłoniono w nim 16 najciekawszych tras w Polsce, jedna z nich wiedzie przez gminę Łyse.

I miejsce w konkursie „Twoja ulubiona trasa rowerowa w województwie mazowieckim” promuje Kurpie na terenie gminy Łyse oraz Myszyniec. Droga prowadzi kolejno przez Łyse - Lipniki – Wykrot – Myszyniec – Krysiaki – Zalas – i na koniec wraca do Łysych.

Rowerowe podróże towarzyszą nam już od dłuższego czasu. Dlatego wspólnie ze znajomymi założyliśmy grupę Aktywnie i z Uśmiechem (można nas znaleźć na Facebooku), dzięki której możemy pokonywać i poznawać wiele pięknych szlaków rowerowych w Polsce. Razem przejechaliśmy Jezioro Czorsztyńskie, poznaliśmy wiele pięknych fragmentów ścieżki rowerowej R10 ze Świnoujścia, przez Hel aż do rosyjskiej granicy. Zachwycaliśmy się ścieżkami rowerowymi Green Velo w Augustowie, Białymstoku, Łomży oraz Białowieży. Objechaliśmy dookoła Jezioro Śniardwy. W ostatnim czasie w pomoc w realizacji naszych rowerowych planów, włączył się Wójt Gminy Łyse Pan Grzegorz Fabiszewski. Dzięki właśnie tej pomocy mogliśmy odnieść ogólnopolski sukces.

Jednak żeby mieć siłę i wytrzymałość na tak wielu szlakach rowerowych, trzeba mieć dobre miejsce do codziennych treningów. Dlatego chcielibyśmy Wam przedstawić jedną z naszych ulubionych tras rowerowych, na których możecie nas spotkać. Jest to trasa zwycięska w ogólnopolskim konkursie rowerowym.

Trasę nazwaliśmy „Kurpiowskie Sacrum”, została określona na około 50 km, wiedzie bocznymi, mało uczęszczanymi drogami. Stanowi ona pętlę przez gminę Łyse oraz Myszyniec. Składa się z 7 miejsc odniesienia, którymi są wszystkie kościoły gminy Łyse, miejsce objawień w Wykrocie oraz bazylika mniejsza w Myszyńcu. Nasza ulubiona trasa rowerowa w całości znajduje się w województwie mazowieckim, na pograniczu z  województwem podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Wytyczoną przez nas ścieżkę rowerową, można kolejno przedstawić w 7 punktach:

 1. Kościół pw. św. Anny w Łysych - drewniana świątynia jest najbardziej znana z corocznego konkursu na najpiękniejszą Palmę Kurpiowską. To wydarzenie przyciąga szerokie rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i spoza kraju.
 2. Kościół pw. Serca Jezusowego w Lipnikach - wzniesiony został w latach 1837 - 1843 jest najstarszym kościołem w gminie. Świątynia to obiekt murowany z kamienia polnego, neobarokowy.
 3. Zakon Mniszek Klarysek Kapucynek w Wykrocie - Klaryski Kapucynki to żeńska gałąź Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów obejmująca mniszki należące do wielkiej rodziny świętych Franciszka i Klary z Asyżu.
 4. Bazylika Rzymskokatolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu - neogotycki, pięcionawowy kościół z dwiema wieżami zbudowany w latach 1909-1922, nazywany jest „Katedrą Kurpiowską”. To jeden z największych kościołów na Mazowszu. Wystrój wnętrza nawiązuje do lokalnych tradycji. Najtragiczniejszy był dla niego rok 1708, kiedy to został całkowicie spalony przez Szwedów, pomimo że - jak mówią niektóre źródła, a przede wszystkim legenda - Kurpie pokonali wówczas wojska Karola XII właśnie pod Myszyńcem.
 5. Kościół MB Królowej Korony Polskiej w Krysiakach został konsekrowany w 1986r.
 6. Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Zalasiu - to piękny kościół w stylu neogotyckim zbudowany w latach 1908 - 1913 z czerwonej cegły, zwożonej z Prus Wschodnich.
 7. Kościół Rzymskokatolicki pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych - został konsekrowany w 2000r.

W roku w 2022 planujemy następujące trasy rowerowe:

 • maj – 8 Rajd Rowerowy – Wokół Wigier;
 • lipiec – Rowerowy Szlak Orlich Gniazd;
 • sierpień – II Nocny Rajd Rowerowy;
 • wrzesień – Rowerem Wzdłuż Kanału Elbląskiego.

Zapraszamy mieszkańców gminy Łyse do dołączenia do naszej EKIPY!!!

Link do informacji o wygranej:

Autor: Prezes stowarzyszenia – Adam Żubrowski