Oficjalny Serwis Internetowy Gminy Łyse

Dzieci ze szkoły w Zalasiu na Uniwersytecie Dziecka

A co powiecie na ciekawe i kreatywne zajęcia dla dzieci nie tylko z okazji Dnia Dziecka, ale przez cały rok? Szkoła Podstawowa w Zalasiu w roku szkolnym 2021/2022 stała się prawdziwą  uczelnią uniwersytecką,  a maluchy z klas I-III prawdziwymi studentami pierwszego w Polsce Uniwersytetu Dzieci. Fundacja, której patronują najlepsze wrocławskie uczelnie, we współpracy z uczelnianymi naukowcami, stworzyła nowoczesny program edukacyjny, który realizowały dzieci  wraz z wychowawczyniami przez cały rok.  

Tematy zaczerpnięte zostały z wybranego przez nauczycieli  dla szkoły w Zalasiu obszaru przyrodniczego. Edukacja odbywała się etapami – zrealizowane tematy z każdego poziomu pozwalały na przejście do następnego. Dzieci  poszukiwały odpowiedzi na pytania, czy ptaki plują, po co ptakom zęby i pióra, jak zbudować jajkodrom  albo czy kosiarki przeszkadzają zwierzętom. Najmłodsi mogli rozwijać swoje dziecięce talenty, pasje i zainteresowania, aby lepiej zrozumieć otaczający świat i w nim skutecznie się poruszać. Nie zabrakło własnoręcznie wykonanych oczyszczalni ścieków, domków dla jeży czy wiszących ogrodów. Studenckie indeksy maluchów szybko zapełniły się wpisami a dyplomy ukończenia Uniwersytetu Dzieci ucieszyły wszystkich.

Dzień Dziecka kończy uniwersyteckie  doświadczenia maluchów, ale stanowi początek do samodzielnego wakacyjnego poznawania tajników przyrody i świata.

Autor: SP Zalas