Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Uroczyste obchody 70-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnikach

12 maja 2019 roku był dniem szczególnym dla strażaków ochotników z Lipnik, którzy świętowali 70-lecie powstania swojej jednostki.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym. Następnie strażacy i zaproszeni goście przemaszerowali na plac przy budynku OSP, gdzie odbyło się dalsze świętowanie. Były gratulacje, podziękowania, medale i odznaczenia. Duże wrażenie na uczestnikach obchodów sprawił koncert zaproszonej orkiestry dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

70-siąt lat temu (1949 roku) z inicjatywy śp. Stanisława  Popielarczyka (rolnika z naszej wioski)  powstała Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnikach. Jednostkę na początku działalności wyposażono w pompę ssąco-tłoczną, węże, topory, łopaty, bosaki i kilka hełmów. Do kwietnia 1969 roku strażaków i sprzęt do pożarów przewożono wozami konnymi. W tym czasie, tj. dnia 20 kwietnia 1969 roku, Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnikach otrzymała swój pierwszy samochód z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kolnie (warto dodać, że Lipniki znajdowały się wówczas w granicach powiatu kolneńskiego). Był to STAR-20 - samochód bez beczki na wodę, który mimo to sprawił wielką radość i satysfakcję ochotnikom z Lipnik. Po otrzymaniu samochodu natychmiast zrodziła się inicjatywa, aby w oparciu o czyn społeczny i zbiórki pieniężne wybudować remizę strażacką, z której mogłoby korzystać całe nasze wiejskie społeczeństwo.

Dzięki prężnemu Zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnikach w roku 1973 strażacy świętowali uroczyste od  danie remizy do użytku. Ówczesny Zarząd OSP Lipniki  działał w następującym składzie osobowym: Władysław Bubrzycki – prezes, Stanisław Bączek – wiceprezes, Mieczysław Prusaczyk – naczelnik, Marian Nosek – sekretarz, Henryk Dymerski – skarbnik oraz Stanisław Perzan – gospodarz. Sukces strażaków ochotników sprawił wówczas wiele radości mieszkańcom Lipnik.

Drugim doniosłym wydarzeniem tego roku była decyzja Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kolnie, o wymianie samochodu STAR-20 na STAR-25, tak by prężnie działająca jednostka OSP mogła wyjeżdżać do pożarów samochodem z zapasem wody. Decyzja ta podniosła rangę naszej jednostki i zwiększyła skuteczność jej działań.

Po reorganizacji kraju (w roku 1976) władze pożarnicze byłego województwa ostrołęckiego wymieniają dla OSP w Lipnikach samochód STAR-25 na wspaniały, jak na owe czasy STAR-26P, który był sprawny przez długie lata.

Rok 1983 był czasem kolejnego zrywu społecznego dla OSP w Lipnikach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu strażaka, a zarazem sołtysa Lipnik - Stanisława Bączka oraz ówczesnego prezesa Zarządu OSP w Lipnikach - Jana Śniadacha, jednostka pozyskała środki finansowe z Gminy Łyse. Zmodernizowano remizę strażacką przez podwyższenie budynku o jedną kondygnację. Wymieniono też dach na przebudowanym obiekcie.

Od 1986 roku prezesem OSP w Lipnikach został druh Witold Bubrzycki. W okresie pełnienia tego społecznego obowiązku,  w szczególności po roku 1991 straż lipnicka zaczęła się bardzo szybko rozwijać.

Dobra współpraca zarządów trzech ostatnich kadencji OSP w Lipnikach z lokalnymi samorządowcami oraz przedstawicielami pożarnictwa powiatu ostrołęckiego przyniosły jednostce wyraźne korzyści. W roku 1997 odbyło się uroczyste wręczenie kluczyków do nowego samochodu STAR-28, natomiast w 1999 roku na 50-lecie istnienia jednostki odbyło się poświęcenie i wręczenie sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnikach.

Rok 2002 był dla naszej jednostki ponownie czasem dużej aktywności społecznej  w związku z pojawieniem się potrzeby włączenia do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Wiązało się to z przejęciem samochodu bojowego STAR-244 z OSP Łyse, dla którego niestety jednostka OSP Lipniki nie posiadała boksu garażowego. Ta sytuacja zmobilizowała do wysiłku wszystkich strażaków i wielu ludzi niezrzeszonych w szeregach OSP. W kilka miesięcy boks garażowy został oddany do użytku. Przy okazji część remizy została zmodernizowana, w efekcie czego w budynku powstały bardzo użyteczne pomieszczenia socjalne. W dowód uznania za zaangażowanie i realizację tak dużego przedsięwzięcia władze gminy Łyse wyposażyły zmodernizowany budynek w centralne ogrzewanie na olej opałowy.

Dzięki poparciu powiatowych władz pożarnictwa  w Ostrołęce oraz władz gminy Łyse, także poparciu posła na Sejm RP Pana Stanisława Kurpiewskiego w 2003 roku OSP w Lipnikach włączona została do Krajowego Sytemu Ratownictwa Gaśniczego.

Wielkim wydarzeniem w roku 2004 było przekazanie samochodu JELCZ GCBA 6/32 przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Samochód został wyremontowany i do dziś stanowi wyposażenie jednostki.

Podczas kadencji Wiesława Kowalikowskiego - Wójta Gminy Łyse oraz funkcjonującego wtedy Zarządu OSP w Lipniki (Witold Bubrzycki – prezes, Bogusław Kiernozek – wiceprezes, Waldemar Sęk – naczelnik, Jarosław Frydrych – zastępca naczelnika, Zdzisław Frydrych – sekretarz, Mieczysław Kiernozek – skarbnik Zarządu, Krzysztof Kozon – gospodarz oraz Sławomir Kozon – członek) został zakupiony samochód strażacki marki Mercedes. Było to ogromne wydarzenie dla strażaków, jak i dla społeczności Lipnik. Średni samochód bojowy Mercedes do dziś stanowi wyposażenie jednostki. Jest narzędziem służącym do likwidacji najróżniejszych zagrożeń na terenie Naszej Gminy i Powiatu Ostrołęckiego. Dzięki niemu możemy docierać do najtrudniej dostępnych miejsc tragicznych zdarzeń, aby nieść pomoc, ratując nie tylko mienie, ale taż zdrowie i życie ludzi.

„ BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA RATUNEK”

Na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym 21 lutego 2016 roku wybrano nowy Zarząd OSP Lipniki. Z funkcji prezesa ustąpił druh Witold Bubrzycki, który swą pracą i pasją na rzecz ochotniczych straży zaraził wielu młodych ludzi. Wielu z nich znajduje się nadal w szeregach OSP Lipniki.

Obecnie w skład Zarządu OSP Lipniki wchodzą następujący druhowie:
Jacek Frydrych – prezes,
Bogusław Kiernozek – wiceprezes,
Waldemar Sęk – naczelnik,
Jarosław Parda – zastępca naczelnika,
Mieczysław Kiernozek – skarbnik,
Jarosław Frydrych – sekretarz,
Paweł Korzeniecki – gospodarz,
Krzysztof Magdaleński – członek.

Wszyscy druhowie OSP Lipniki starają się jak najsumienniej wykonywać swoje obowiązki. Staramy się by nasza jednostka była w ciągłej gotowości bojowej, na bieżąco realizujemy najróżniejsze zadania. Dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Gminy Łyse i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, jak również z własnej inicjatywy, doposażamy jednostkę w niezbędny sprzęt, a także wykonujemy remonty remizy strażackiej, która służy nie tylko strażakom, ale także ogółowi społeczności.

Dzięki życzliwości wielu ludzi Ochotnicza Straż Pożarna w Lipnikach sukcesywnie rozwija się i rozwiązuje cierpliwie napotykane problemy. Strażacy ochotnicy poświęcają swój wolny czas szkoleniom w szeroko pojętym zakresie pożarnictwa, ratownictwa technicznego, czy też ratownictwa medycznego, by móc w profesjonalny sposób oparty o wiedzę i doświadczenie nieść pomoc innym ludziom.

Ostatnie lata pokazują, jak zmienia się Ochotnicza Straż Pożarna, jak zmienia się jej otoczenie i zaplecze oraz jak ważną rolę pełnimy w służbie społeczeństwu. Czas stawia przed nami wiele zadań, którym staramy się stawiać czoła, narażając często własne zdrowie i życie. Jednakże to nikogo ze strażaków ochotników nie zraża i nie zniechęca. Jest w nas pasja i chęć obowiązku społecznego o każdej porze dnia i nocy. Sukcesywnie zarażamy pasją nowych druhów, którzy wstępują w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej i podejmują się ciężkiej pracy, ciężkiego obowiązku,  najczęściej kosztem swojej rodziny. Swój czas poświęcają innym ludziom. To jest piękna służba. Choć nie zawsze niedoceniana wśród społeczeństwa. Jednakże czy może być coś piękniejszego i cenniejszego w życiu człowieka, niż bezinteresowna obecność w najtrudniejszych chwilach innego człowieka i czas poświęcony innym ludziom.