Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

KONKURS DLA ROLNIKÓW

Wójt Gminy Łyse ogłasza konkurs na film wykonany z użyciem kamery lub telefonu komórkowego pod hasłem:

„Tak gospodarował mój ojciec, a tak gospodaruję ja – rok na Kurpiach”.

Regulamin konkursu

Tematyka i cele konkursu:  konkurs obejmuje opis życia codziennego, pracy i odpoczynku  dzisiejszych  mieszkańców  gminy Łyse i porównanie go  do  życia  sprzed dwudziestu lub więcej lat w tym samym miejscu. Dotyczy to rodzajów i powierzchni upraw, sposobów nawożenia i zbioru plonów, hodowli zwierząt, używanych narzędzi i maszyn, warunków mieszkaniowych, opieki nad dziećmi i osobami starszymi, spędzania wolnego czasu i wszelkich innych elementów wiejskiego życia, które twórca filmu gotów jest  zaprezentować (np. migawki z uroczystości rodzinnych).

Wszyscy jesteśmy obserwatorami zmian, jakie zachodzą w życiu naszej społeczności. W rolnictwie są one bardzo widoczne. Spodziewamy się, że prace konkursowe pozwolą oderwać się od stereotypowego myślenia o  ziemi kurpiowskiej, dowiodą, że nie jest obszarem zacofania i braku postępu, lecz przeciwnie – docierają do nas zarówno nowe metody gospodarowania, jak i ułatwienia w życiu domowym, gdzie ręczne wykonywanie wielu czynności odeszło w zapomnienie. Główny akcent powinien jednak dotyczyć zmian w pracy rolniczej.  

Forma pracy konkursowej:  5 - 10-minutowy film wykonany przy użyciu kamery lub telefonu komórkowego z wykorzystaniem zdjęć sprzed lat (jeśli są) i z własnym komentarzem (np. w dialekcie kurpiowskim).

Uczestnicy: rolnicy mieszkający na terenie naszej gminy, którzy ukończyli 18 lat (właściciele gospodarstw, mężczyźni i kobiety).

Komisja Konkursowa zostanie powołana przez Wójta Gminy Łyse i zacznie działać w maju 2022 roku.

Zgłaszanie uczestnictwa:  osoby zainteresowane powinny zgłosić się do końca września 2021 roku w UG w Łysych, pok. 113 (I piętro budynku), tel. 29 772 50 27 w. 37 i wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy.

Termin zgłaszania prac: ze względu na tematykę obejmującą cztery pory roku prace konkursowe można zgłaszać do końca czerwca 2022 r. w postaci płyty CD wraz z wypełnionym i podpisanym formularzem zgłoszeniowym. Autorzy nagrań muszą posiadać pisemną zgodę na wykorzystanie wizerunku osób występujących w nagraniach do celów konkursowych. Prace, które nadejdą wcześniej, będą przechowywane przez Komisję Konkursową.

Wyniki konkursu  zostaną ogłoszone we wrześniu 2022 roku.

Nagrody:
I miejsce – 1000 zł;
II miejsce – 750 zł;
III miejsce – 500 zł
oraz wyróżnienia.

Dodatkową nagrodą może być zamieszczenie pracy konkursowej na stronie www.gminalyse.pl lub na kanale internetowym YouTube. 

Wójt Gminy
Grzegorz Fabiszewski