Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łączkach korzysta z energii słonecznej, dzięki instalacji fotowoltaicznej dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Warszawie

We wrześniu 2021 r. na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Łączkach zamontowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,625 kW.  

Montaż systemu fotowoltaicznego to kosztowna inwestycja, jednak w perspektywie długoterminowej opłacalna, co wynika między innymi ze znacznie niższych rachunków za prąd i niezależności od wzrostu cen energii elektrycznej. Ponadto system fotowoltaiczny pozwala na wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej tj. energii słonecznej, co przekłada się na redukcję emisji dwutlenku węgla generowanego przy spalaniu źródeł wysokoemisyjnych głównie węgla kamiennego, wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej w tradycyjnych elektrowniach. Termin osiągnięcia efektu ekologicznego będzie można określić po upływie roku od dnia zakończenia zadania  tj. po 14.10.2022r.

Realizacja niniejszego przedsięwzięcia była możliwa dzięki pozyskaniu przez Gminę Łyse dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach zawartej umowy nr 2772/21/OA/D z dnia 14 września 2021r na realizację zadania pn. „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Łączkach”.

Koszty realizacji zadania wyniosły 32.084,55 zł w tym:

  • środki z WFOŚiGW w kwocie 25.312,50 zł;
  • środki własne gminy w kwocie 6.772,05 zł.