Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

XXVIII Sesja Rady Gminy Łyse - 12 kwietnia 2022 r.

XXVIII Sesja Rady Gminy Łyse odbyła się 12 kwietnia 2022 roku w budynku Gminnego Centrum Kultury w Łysych.

Sesja została zwołana na wniosek Wójta Gminy Łyse Grzegorza Fabiszewskiego w celu dokonania zmian w budżecie gminy na 2022 rok oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2022-2026 wynikających z potrzeby uzyskania zgody Rady Gminy Łyse na zwiększenie środków finansowych na realizację zadania pn. „Nowy Ład w gospodarce wodno-kanalizacyjnej Gminy Łyse”.

Nowa inwestycja jest planowaną kontynuacją zadań rozpoczętych dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych, której celem jest likwidacja wykluczenia cywilizacyjnego w zakresie dostępu do zbiorczej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. W ramach jej realizacji planowana jest budowa sieci wodociągowej na terenie 10 miejscowości Gminy Łyse (Szafranki, Baba, Lipniki, Łyse, Dęby, Zalas, Klenkor, Wyżega, Piątkowizna i Łączki). W sumie będzie to prawie 62 km sieci wodociągowej. Wykonana zostanie również modernizacja oczyszczalni ścieków w Łysych, w celu prawie dwukrotnego zwiększenia jej maksymalnej wydajności. Gmina Łyse zakupi pojazd asenizacyjny do odbioru nieczystości ze zbiorników bezodpływowych, udrażniania i konserwacji sieci kanalizacyjnej oraz innych celów gospodarczych. Realizacja zadania zakłada również wdrożenie systemu elektronicznego nadzoru w gospodarce wodno-ściekowej, w tym wymianę wszystkich wodomierzy, które obecnie nie mają możliwości zdalnego odczytu (ok. 700 sztuk) oraz zakup samochodu elektrycznego do wykonywania zdalnego odczytu zużycia wody. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na kwotę 20 mln złotych, z czego wkład własny Gminy Łyse wyniesie jedynie 14% (niecałe 3 mln złotych). W wyniku realizacji zadania możliwość podłączenia do sieci wodociągowej uzyska 80% nieruchomości na terenie naszej gminy.

Głosowanie imienne