Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

INFORMACJA

Wójt Gminy Łyse informuje, że w związku z utrzymującym się wysokim zagrożeniem drzewostanów iglastych od borecznika sosnowego (Diprion pini), Nadleśnictwo Myszyniec planuje wykonać lotnicze zabiegi ratownicze.

Zabiegi te będą wykonywane w czerwcu 2023 r. lub na przełomie sierpnia i września br. (termin rezerwowy). Do oprysku zostanie użyty środek chemiczny Mospilan 20 SP (decyzja MRiRM nr R-628/2018d z dnia 31.10.2018r.).
Wstępnie oszacowany obszar zabiegów lotniczych obejmuje obszar ponad 7700 ha lasów wszystkich własności na terenie gmin: Kadzidło, Myszyniec, Łyse, Czarnia.
Z uwagi na to, że opryski chemiczne są ostateczną metodą ochrony lasów, przed przystąpieniem do nich zostanie przeprowadzona szczegółowa kwalifikacja obszarów zabiegów. Kwalifikacja będzie uwzględniać liczebność, stan zdrowotny szkodnika, dynamikę wzrostu i rozwoju owada, warunki pogodowe, a także potencjał oporu środowiska (w tym liczebność występowania naturalnych wrogów).
Na czas trwania zwalczania szkodnika w drzewostanach objętych zakazem wstępu będzie obowiązywał okresowy zakaz wstępu do lasu.

Wójt Gminy
Grzegorz Fabiszewski