Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Niedziela Palmowa 2017

Na przekór niekorzystnej pogodzie 9 kwietnia  2017r. miejscowość Łyse kolejny już raz stała się najbarwniejszą w kraju, a to za sprawą uroczystych obchodów Niedzieli Palmowej na Kurpiach. Mszy Świętej z procesją przepięknych, kolorowych palm przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.
Zwyczaj niesienia w procesji podczas Mszy Świętej tradycyjnych palm wielkanocnych przez Kurpiów,  pielęgnowany jest od pokoleń i trwale wpisał się nie tylko w obrzędowość religijną, ale jest także jednym z przejawów bogactwa kulturowego mieszkańców Puszczy. Kurpie podczas procesji w Niedzielę Palmowa, niosąc piękne palmy wielkanocne, podkreślają bogactwo kultury, tradycji, piękno ziemi ojczystej oraz swoją dumę.                                

Swoją obecnością, w tym niezwykle ważnym dla lokalnej społeczności dniu, zaszczycili nas miedzy innymi: Jan Szyszko - Minister Środowiska, Jarosław Kalinowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Arkadiusz Czartoryski - Poseł na Sejm RP, Wiesław Raboszuk - Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Mirosław Augustyniak oraz Marian Krupiński – Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, insp. Tomasz Michułka - Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu, mł. insp. Rafał Kubicki - Komendant Stołeczny Policji, Mariusz Frankowski - p. o. Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Zbigniew Ostrowski - Dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, Marcin Grabowski - Kierownik Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Mariusz Popielarz –  Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Stanisław Kubeł - Starosta Ostrołęcki, Krzysztof Parzychowski - Wicestarosta Ostrołęcki, Państwo Danuta i Jacek Chętnik oraz wiele innych osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki.

W części artystycznej zaprezentowały się następujące zespoły folklorystyczne: „Łysoziańskie nuty”, "Smyki ze wsi Lipniki", "Puszcza Zielona", Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Łyse, Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wiśniewiacy”, „Orkiestra kurpiowska z Lelisa” oraz Kapela Jana Kani. Gorące brawa otrzymali również młodzi artyści, przedstawiając gadki zawierające anegdoty z życia dawnych Kurpiów. Jak co roku zorganizowanym obchodom towarzyszyła wystawa zgłoszonych do XLVIII konkursu palm wielkanocnych, a także wystawa i kiermasz sztuki ludowej.

Do XLVIII Konkursu Palma Kurpiowska Łyse 2017, zgłoszono w sumie 122 palm, w tym:
79 w kategorii indywidualnej
15 w kategorii zespołowej szkół podstawowych
28 w kategorii zespołowej pozostałych.

Po dokonaniu oceny nagrody otrzymali:
KATEGORIA INDYWIDUALNA:
I miejsce
- Nosek Halina Maria
- Kowalczyk Julia
II miejsce
- Cichy Arkadiusz
- Plona Weronika
- Bacławska Małgorzata
III miejsce
- Brzeska Mariola
- Orzech Patryk
- Staśkiewicz Izabela
KATEGORIA ZESPOŁOWA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I miejsce
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych kl. I-III
- Szkoła Podstawowa im. Stacha Konwy w Dębach KL. 0-VI
II miejsce
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych kl. I-III
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Łysych kl. IV-VI
- Szkoła Podstawowa w Pupkowiźnie
- Szkoła Podstawowa im. St. Krupki w Łączkach  kl.VI
III miejsce
- Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza  w Łysych kl. VI A
- Szkoła Podstawowa w Zalasiu
- Szkoła Podstawowa SIGiE w Warmiaku
- Szkoła Podstawowa w Kadzidle kl. VI A
KATEGORIA ZESPOŁOWA POZOSTAŁE:
I miejsce
- Rada Pedagogiczna przy Zespole Szkół w Lipnikach
- Biblioteka Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Łysych
II miejsce
- Publiczne Gimnazjum SIGiE w Warmiaku
- Publiczne Gimnazjum w Łysych
- KGW Lipniki
III miejsce
- Zespół Szkół im. J. Twardowskiego Grupa Dialektowa kl. IV-VI Chudek
- Koło Gospodyń Golanka
- Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie"

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom, sponsorom oraz uczestnikom Niedzieli Palmowej w Łysych za przybycie i udział w uroczystościach. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie organizacji Niedzieli Palmowej w Łysych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.