Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Herb Gminy Łyse

Po wielu latach starań Komisja Heraldyczna wyraziła pozytywną opinię w sprawie przedłożonych projektów symboli Gminy Łyse: herbu, flagi, flagi stolikowej, baneru, sztandaru i pieczęci (uchwała nr 49-2060/O/2021 z dnia 2 lipca 2021 r.). Insygnia Gminy Łyse (herb, flaga, flaga stolikowa, baner i pieczęcie ) zostały przyjęte Uchwałą Nr XXIII/161/2021 Rady Gminy Łyse w dniu 20 października 2021r.

Herb Gminy Łyse ma kształt zielonej tarczy zaokrąglonej u podstawy. W centralnej części tarczy widnieją dwa srebrne (białe) świerki, a między nimi srebrno-złota (biało-żółta) palma wielkanocna.Herb Gminy Łyse

Objaśnienie symboliki herbu

Palma kurpiowska srebrno-złota - pośród wciąż żywego bogactwa kultury ludowej, zarówno materialnej jak i duchowej Kurpiów Zielonych, gm. Łyse w pierwszej kolejności kojarzy się z palmą kurpiowską. Niedziela Palmowa to święto w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymsko-katolickiego, ale w Łysych jest to także święto kultury ludowej. Organizowany tu konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską gromadzi co roku setki uczestników i zawsze jest relacjonowany przed media ogólnopolskie i polonijne.

Palmy kurpiowskie znane z Łysych są wysokie, barwne i bogato zdobione. Twórcy ludowi przygotowują je przez wiele tygodni z kwiatów, gałązek świerkowych, bibuły, wstążek etc.
Palma w herbie została poddana heraldyzacji - jej wizerunek jest uproszczony i narysowany przy użyciu tylko dwóch barw: srebrnej (białej) i złotej (żółtej).

Świerki srebrne - symbolizują Puszczę Zieloną, naturalne środowisko życia i pracy Kurpiów, który sami siebie nazywali od zawsze puszczakami, bo nie tylko zamieszkiwali osady leśne, ale także zajmowali się gospodarką leśną (bartnictwem, smolarstwem, węglarstwem, łowiectwem, rybołóstwem). Ich kultura ludowa czerpie z lasu. Zarówno w sferze materialnej (budownictwo drzewne z bogatą ornamentyką, drewniane rzeźby ludowe), jak i duchowej (podania, legendy, pieśni i gadki kurpiowskie).

Zielone pole tarczy - niekanoniczne i nieczęsto spotykane w polskiej heraldyce, nawiązuje wprost do nazwy Puszczy Zielonej, w której nie było wsi szlacheckiej a tylko osady Kurpiów - chłopów czynszowych, a zatem wolnych. Świerki w godle gminy umieszczone w zielonym polu czynią z tego herbu w pewnym sensie tzw. herb mówiący.

Flagę Gminy Łyse stanowi prostokątny poziomy płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 5 : 8   z pięcioma poziomymi pasami w następującym układzie wysokości, od góry: złoty (żółty) = 2, zielony = 1, srebrny (biały) = 2, zielony = 1, złoty (żółty) = 2. Na środku herb Gminy Łyse, którego  wysokość stanowi 4/5 wysokości płata.

Flaga Gminy Łyse

Baner Gminy Łyse stanowi prostokątny pionowy płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 1:4 z pięcioma pionowymi pasami w następującym układzie wysokości, od lewej:  złoty (żółty) = 2, zielony = 1, srebrny (biały) = 2, zielony = 1, złoty (żółty) = 2. Na środku górnej połowy baneru herb Gminy Łyse, którego szerokość stanowi 4/5 wysokości płata.

Flagę stolikową Gminy Łyse stanowi prostokątny pionowy płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 1:2 z pięcioma pionowymi pasami w następującym układzie wysokości, od lewej:
złoty (żółty) = 2, zielony = 1, srebrny (biały) = 2, zielony = 1, złoty (żółty) = 2. Na środku herb Gminy Łyse, którego szerokość stanowi 4/5 wysokości płata.

Baner i flaga stolikowa Gminy Łyse

Pieczęcie Gminy Łyse mają kształt okrągły i średnicę 36 mm. W otoku majuskułą napis, odpowiednio: GMINA ŁYSE,  WÓJT GMINY ŁYSE,  RADA GMINY ŁYSE, gdzie napis biegnie po łuku zgodnie z ruchem wskazówek zegara “od godz. 1.30 do godz. 10.30”. W środku każdej pieczęci znajduje się wewnętrzne perełkowe koło, niepełne, otwarte ku górze, w które wpisane jest konturowe godło herbu Gminy Łyse wychodzące ku górze do krawędzi w pole napisu.

Pieczęcie Gminy Łyse

Autorem herbu jest Robert Szydlik (heraldyk), studium historyczno-heraldyczne opracowała Agnieszka Poławska (pracownik Urzędu Gminy).