Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Gmina Łyse pozyskała środki na remont świątyni w Zalasiu oraz w Łysych

W dniu 14 lipca 2023 roku w budynku Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce odbyło się symboliczne wręczenie promes na dofinansowanie zadań w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Gmina Łyse otrzyma dotację o łącznej kwocie 1.273.980 zł na remont budowli sakralnych w miejscowości Zalas oraz Łyse. Wkład własny gminy wynosi 2% wartości inwestycji.

Prace podjęte w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Zalasiu będą obejmować wymianę pokrycia dachowego z blachy na dachówkę ceramiczną zgodnie z pierwotnie montowanym rodzajem pokrycia, częściową wymianę więźby dachowej kościoła wraz z nowym orynnowaniem i niezbędnymi obróbkami blacharskimi. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 900.000 zł.

Podczas remontu kościoła pw. św. Anny w Łysych przewidziano konserwację części polichromowanych ścian i sklepień prezbiterium oraz odtworzenie schodów zewnętrznych. Prace będą przebiegać dwu-etapowo, są kontynuacją działań prowadzonych w latach 2016-2022. Łączna kwota zadania wyniesie 399.980 zł.

Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na IV kwartał 2024 roku.