Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Palma Kurpiowska

Palma Kurpiowska

Budynek Urzędu Gminy Łyse

Panorama miejscowości Łyse

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

WIELKANOCNA PALMA KURPIOWSKA - PROCES TWORZENIA

Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne we współpracy z Wójtem Gminy Łyse oraz Związkiem Kurpiów zapraszają do obejrzenia filmu „WIELKANOCNA PALMA KURPIOWSKA - PROCES TWORZENIA”. Nagranie zawiera instruktaż wicia tradycyjnych palm wielkanocnych zgodnych z zapisami regulaminu konkursu „Palma Kurpiowska”.

Głównym celem projektu jest utrwalenie procesu wicia tradycyjnych wielkanocnych palm kurpiowskich wykonywanych zgodnie z zapisami najstarszego, bo ponad 50-letniego konkursu na najpiękniejszą palmę przygotowywaną zgodnie z lokalną tradycją. Warto tu podkreślić, że konkurs „Palma Kurpiowska” jest jednym z nielicznych, które mogą poszczycić się kontynuacją przez tak wiele lat.

Instruktaż został przeprowadzony przez najbardziej rozpoznawane twórczynie ludowe z terenu gminy Łyse, które  w poszczególnych edycjach konkursu "Palma Kurpiowska" zdobywały czołowe nagrody. W nagraniu udział wzięli również przedstawiciele młodego pokolenia Kurpiów, tak by zachęcić dzieci i młodzież do opanowania sztuki wicia tradycyjnych palm kurpiowskich, a następnie uczestniczenia w najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie "Palma Kurpiowska", który corocznie przeprowadzany jest w miejscowości Łyse. Nagranie zawiera również historię konkursu. Uczestniczące w projekcie twórczynie ludowe podzieliły się swoimi wspomnieniami związanymi z wiciem palm oraz udziałem w poszczególnych edycjach konkursu.

Palma Kurpiowska jest najbardziej rozpoznawalnym elementem kultury kurpiowskiej gminy Łyse, zarówno w kraju, jak i za granicą. Odbywająca się co roku uroczystość jest ściśle związana z tradycją chrześcijańską naszego regionu. W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jedną z najbarwniejszych w kraju, a to za sprawą naszych uzdolnionych twórców ludowych.

Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu „Palma Kurpiowska”.

WIELKANOCNA PALMA KURPIOWSKA - PROCES TWORZENIA