Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Panorama miejscowości Łyse

Palma Kurpiowska

Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona

Serafin

Herb Gminy Łyse

Po wielu latach starań Komisja Heraldyczna wyraziła pozytywną opinię w sprawie przedłożonych projektów symboli Gminy Łyse: herbu, flagi, flagi stolikowej, baneru, sztandaru i pieczęci (uchwała nr 49-2060/O/2021 z dnia 2 lipca 2021 r.). Insygnia Gminy Łyse (herb, flaga, flaga stolikowa, baner i pieczęcie ) zostały przyjęte Uchwałą Nr XXIII/161/2021 Rady Gminy Łyse w dniu 20 października 2021r.

Herb Gminy Łyse ma kształt zielonej tarczy zaokrąglonej u podstawy. W centralnej części tarczy widnieją dwa srebrne (białe) świerki, a między nimi srebrno-złota (biało-żółta) palma wielkanocna.Herb Gminy Łyse

Objaśnienie symboliki herbu

Palma kurpiowska srebrno-złota - pośród wciąż żywego bogactwa kultury ludowej, zarówno materialnej jak i duchowej Kurpiów Zielonych, gm. Łyse w pierwszej kolejności kojarzy się z palmą kurpiowską. Niedziela Palmowa to święto w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymsko-katolickiego, ale w Łysych jest to także święto kultury ludowej. Organizowany tu konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską gromadzi co roku setki uczestników i zawsze jest relacjonowany przed media ogólnopolskie i polonijne.

Palmy kurpiowskie znane z Łysych są wysokie, barwne i bogato zdobione. Twórcy ludowi przygotowują je przez wiele tygodni z kwiatów, gałązek świerkowych, bibuły, wstążek etc.
Palma w herbie została poddana heraldyzacji - jej wizerunek jest uproszczony i narysowany przy użyciu tylko dwóch barw: srebrnej (białej) i złotej (żółtej).

Świerki srebrne - symbolizują Puszczę Zieloną, naturalne środowisko życia i pracy Kurpiów, który sami siebie nazywali od zawsze puszczakami, bo nie tylko zamieszkiwali osady leśne, ale także zajmowali się gospodarką leśną (bartnictwem, smolarstwem, węglarstwem, łowiectwem, rybołóstwem). Ich kultura ludowa czerpie z lasu. Zarówno w sferze materialnej (budownictwo drzewne z bogatą ornamentyką, drewniane rzeźby ludowe), jak i duchowej (podania, legendy, pieśni i gadki kurpiowskie).

Zielone pole tarczy - niekanoniczne i nieczęsto spotykane w polskiej heraldyce, nawiązuje wprost do nazwy Puszczy Zielonej, w której nie było wsi szlacheckiej a tylko osady Kurpiów - chłopów czynszowych, a zatem wolnych. Świerki w godle gminy umieszczone w zielonym polu czynią z tego herbu w pewnym sensie tzw. herb mówiący.

Flagę Gminy Łyse stanowi prostokątny poziomy płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 5 : 8   z pięcioma poziomymi pasami w następującym układzie wysokości, od góry: złoty (żółty) = 2, zielony = 1, srebrny (biały) = 2, zielony = 1, złoty (żółty) = 2. Na środku herb Gminy Łyse, którego  wysokość stanowi 4/5 wysokości płata.

Flaga Gminy Łyse

Baner Gminy Łyse stanowi prostokątny pionowy płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 1:4 z pięcioma pionowymi pasami w następującym układzie wysokości, od lewej:  złoty (żółty) = 2, zielony = 1, srebrny (biały) = 2, zielony = 1, złoty (żółty) = 2. Na środku górnej połowy baneru herb Gminy Łyse, którego szerokość stanowi 4/5 wysokości płata.

Flagę stolikową Gminy Łyse stanowi prostokątny pionowy płat tkaniny o proporcjach szerokości do wysokości 1:2 z pięcioma pionowymi pasami w następującym układzie wysokości, od lewej:
złoty (żółty) = 2, zielony = 1, srebrny (biały) = 2, zielony = 1, złoty (żółty) = 2. Na środku herb Gminy Łyse, którego szerokość stanowi 4/5 wysokości płata.

Baner i flaga stolikowa Gminy Łyse

Pieczęcie Gminy Łyse mają kształt okrągły i średnicę 36 mm. W otoku majuskułą napis, odpowiednio: GMINA ŁYSE,  WÓJT GMINY ŁYSE,  RADA GMINY ŁYSE, gdzie napis biegnie po łuku zgodnie z ruchem wskazówek zegara “od godz. 1.30 do godz. 10.30”. W środku każdej pieczęci znajduje się wewnętrzne perełkowe koło, niepełne, otwarte ku górze, w które wpisane jest konturowe godło herbu Gminy Łyse wychodzące ku górze do krawędzi w pole napisu.

Pieczęcie Gminy Łyse

Autorem herbu jest Robert Szydlik (heraldyk), studium historyczno-heraldyczne opracowała Agnieszka Poławska (pracownik Urzędu Gminy).